Jak wybrać bramę garażową?

Brama garażowa to drzwi do garażu, które mogą być otwiera ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego. Producenci prześcigają się w swoich ofertach, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup bramy powinniśmy zapoznać się z ich rodzajami. Dobrze dobrana brama powinna działać niezawodnie w każdych warunkach. Należy zwrócić uwagę na jej wodoszczelność, która uchroni przed zalaniem garażu i wilgocią. Dobra brama nie będzie pozwalała na ucieczkę ciepła z pomieszczenia, zaś jej wygląd powinien wkomponowywać się do wizualizacji bryły klasycznej budynku jak i w nowoczesnej formie. Oferta bram garażowych łączy dzisiaj w sobie również funkcjonalność i bezpieczeństwo. Producenci mają w swojej ofercie bramy podsufitowe, bramy rolowane, bramy segmentowe górne, segmentowe boczne, bramy uchylne i bramy rozwieralne.

Rodzaje bram garażowych

Bramy podsufitowe

Zalecane są do garaży z bardzo niskim nadprożem, zajmują mało miejsca i dzięki temu nadają się do modernizowanych garaży. Bramy podsufitowe charakteryzują się wąską konstrukcją i dlatego można je montować w bardzo małych garażach. To kompaktowe rozwiązanie wymaga wysokości nadproża o wysokości jedynie 60 milimetrów. Napęd można montować zarówno z prawej jak i z lewej poziomej prowadnicy, co nie wymaga dodatkowego miejsca pod nadprożem.

Bramy rolowane

Są odpowiednikiem rolety okiennej. System otwierania i zamykania działa na tych samych zasadach i nazywany jest potocznie żaluzjowy. Kasety z napędem elektrycznym mogą być montowane zarówno za zewnątrz jak i wewnątrz garażu. Konstrukcja oparta na innowacyjnych rozwiązaniach oraz prosty montaż zapewniają komfort w użytkowaniu.

Bramy uchylne

Otwierają się na zewnątrz. Jeżeli podjazd do budynku jest niewielki to nie możemy zamontować jej w swoim garażu. Bramy te cechują się trwałością i bezpieczeństwem w użytkowaniu. Innowacyjne rozwiązania zapewniają, że bramy nie opadają oraz stosuje się w nich zabezpieczenia przed możliwością jej podważenia.

Bramy segmentowe

Dzielimy na górne i boczne. Bramy stosuje się w specyficznych sytuacjach montażowych na przykład w garażach ze skośnym dachem. Bramy mogą być otwierane na bok jak i w górę. W systemach bocznych prowadnica przemieszcza się do wnętrza garażu przez co nie będziemy mogli zagospodarować ściany, przy której przesuwają się segmenty wrota. Brama segmentowa górna będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na swoją funkcjonalność. Biorąc pod uwagę walory estetyczne obie bramy będą dobrze się wkomponowywać w bryłę budynków połączonych z garażami.

Bramy rozwieralne

Są otwierane na boki to najstarszy typ bram stosowany do garaży. Skrzydła otwierane na boki wymagają dużo miejsca i dlatego nie zawsze można zamontować w nich napęd elektryczny, przez co są rzadko w ofertach producentów.

Podsumowanie - jaką wybrać bramę?

Przy wyborze bramy garażowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego jest wykonana, funkcjonalność, niezawodność, energooszczędność, estetykę wykonania. Przy zakupie zwróćmy również uwagę na jej odpowiednie ocieplenie. Brama co pewien czas powinna być poddawana przeglądowi przez odpowiednią sieć serwisową danego producenta, zaś szeroka gama wzorów i kolorów umożliwi nam dopasować ją do bryły i elewacji budynku.