Najczęstsze awarie bram przemysłowych

Bramy przemysłowe to drzwi, które są montowane w budynkach o większych gabarytach. Do otwierania bram przemysłowych stosuje się profesjonalne systemy sterowania i napędy, które dają każdej bramie dużą funkcjonalność i wygodę dla użytkownika. Bramy również mogą być otwierane ręcznie w zależności od potrzeb klienta. Do wyboru mamy bramy szybkobieżne, które cechują się prostą konstrukcją, szybkim otwieraniem i zamykaniem, który ma wpływ na minimalizowanie strat energii. Producenci oferują nam kilka rodzai bram przemysłowych. Bramy rolowane wykonywane są z profilu jedno lub dwuściankowego, często również wyposaża się w profile przeszklone. Bramy przemysłowe segmentowe, do których produkcji stosuje się izolowane płyty warstwowe z blach stalowych ocynkowanych. Bramy spiralne wykonuje się z paneli przeszklonych. Kurtyna cechuje się szybkim otwieraniem i zamykaniem, co ma wpływ również na niskie zużycie energii. Najczęściej stosuje się bramy przemysłowe w salonach samochodowych, serwisach samochodowych, stacjach diagnostycznych, myjniach samochodowych, garażach wielostanowiskowych, centrach logistycznych.

Swoje zastosowanie mają również w budynkach:

  • Straży Pożarnej,
  • Pogotowia Ratunkowego,
  • Policji,
  • Wojsku,
  • i wielu innych instytuacjach.

Jak otwierane są bramy przemysłowe?

Bramy przemysłowe mogą być otwierane za pomocą przekładni łańcuchowej, lub sznurowej, siłownika kompaktowego, zamkiem szyfrowym, czytnikiem kart magnetycznych czy pilotem.

Sterowania stosowane w bramach przemysłowych dopasowuje się odpowiednio do jej zastosowania. Brama standardowo wyposażona jest w sterownik z trzema przyciskami, sterowanie drogą radiową , przełącznik pociągowy jak i sterowanie radarowe lub pętli indukcyjnej. Bramy przemysłowe cechują się niskimi kosztami eksploatacji i małymi wymaganiami w zakresie konserwacji.

Najczęstsze awarie bram przemysłowych

Bramy przemysłowe mają wiele zalet w swoim zastosowaniu, należy jednak wiedzieć, że automatyczne bramy ulegają czasami awariom, na które mają wpływ czynniki zewnętrzne w okresie jesienno-zimowym jak również przez nieumiejętne jej użytkowanie. Awariom ulegają poszczególne elementy takie jak siłownik w wyniku niewysprzęglenia, do którego dochodzi w czasie braku energii lub wyczerpania baterii. Do powszechnych awarii bram przemysłowych można zaliczyć uszkodzenie centrali sterującej w trakcie wymiany sterowników z topikowych na zamienne. Bramy ulegają awariom z powodu złej konserwacji poszczególnych jej elementów. Z powodu braku zasilania bramę musimy otworzyć ręcznie. Połączenie napędu należy rozłączyć z bramą. W tym momencie najczęściej dochodzi do awarii linki przez złe wysprzęglanie lub jego brak. W bramach segmentowych zdarzają się awarie paneli, które zostały wykonane ze złej jakości materiału. Panele wykonane z arkuszy stalowych zapewniają wysoką wytrzymałość, nie rozwarstwiają się z powodu wpływu czynników zewnętrznych jak i przy gwałtownym zamykaniu bramy. Niekiedy ulegają awariom sprężyny zastosowane np. w bramach segmentowych. W dobrej jakości bramie czas pracy sprężyny to 25 tysięcy cykli otwierania i zamykania. W bramach przemysłowych segmentowych stosuje się dodatkowe zabezpieczenia w razie awarii sprężyn lub liny. W razie zerwania sprężyny przed opadnięciem bramy uchroni specjalna blokada. Sprężyny naciągowe mogą ulegać awarii z powodu zużycia koła pasowego, który pod wpływem awarii powoduje blokowanie skrzydła bramy.

Serwis bram przemysłowych

Wieloletnie użytkowanie bram przemysłowych jest uzależnione od regularnego serwisu. Serwis bram wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego w razie awarii należy korzystać z firm serwisowych, które posiadają bogate doświadczenie w tym kierunku. Wyspecjalizowany serwisant powinien wykonać przegląd wszystkich zabezpieczeń bramy, sprawdzić stan sprężyn, okuć i napędu.